Resim

fotoğrafçılık

Resim, fotoğraf, video, görüntü, kayıt… Günümüzde oldukça işimize yarayan bu araçlar gün içinde yüzlerce işimizi kolaylaştırıyor. Peki bu teknolojiye nasıl eriştik? Bugüne kadar bulunmuş ilk resimler, mağara duvarlarına çizilmiş hayvan resimleri, av sahneleri ve gene mağara duvarlarına yapılmış el izleridir. Bunlar, insanoğlunun soyut düşünme özelliğini bu dönemlerde bile ilerletmiş olduğunu kanıtladıkları için ayrıca değer ifade ederler. Teknoloji geliştikçe resim yapmakta kullanılan malzemeler de gelişmiş, bitki yağlarıyla elde edilen ve öylece kullanılan pigmentlerin yerini sentetik pigmentlerle yapılmış, sağlığa daha az zararlı, daha kalıcı, kullanımı daha kolay boyalar almıştır. Tarih boyunca duvarlara, taşa, tahtaya, deriye, metallere, kumaşlara, kanvasa, kağıda (ve çeşitlerine), cama, sentetik malzemelere resim yapılmıştır.

Tarihte Resim

Tarihte Resim. İçerik açısından bilinen ilk resim örneklerinin kötü ruhları uzak tutmak, bereket getirmek gibi dini inançlarla yapılmış oldukları tahmin edilir. Mısır, Çin ve Hindistan’da M.Ö. yapılmış resimler, gündelik hayatı betimlerler, hikayeler anlatırlar ve kılavuz nitelikleri taşırlar. Batı resmi, milattan sonra dini konuları sembolik bir şekilde resmetmeye odaklanmıştır ancak figürler hareketsiz, kompozisyonlar ise kuralcıdır. Rönesans’tan sonra dini konuların dışına çıkılmaya başlanmış, ressamlar eserlerine vermek istedikleri anlamlara göre nüanslar katmaya başlamışlardır. Rönesans ile canlanan ve doğayı inceleyerek, detaylı şekilde, olduğu gibi resmetme arzusu perspektif tekniğinin geliştirilmesine yol açmıştır. Leonardo da Vinci’nin anatomi analizleri eşsizdir.

Günümüzde Kullanım Şekli

Günümüzde resimden ziyade işleri kolaylaştırmak için Fotoğraf Makineleri, Video Kameralar kullanılıyor. İnsanlar eskiden tarihi aktarabilmek için mağaralara, duvarlara resimler yapar ve izler bırakırlardı. Günümüzde artık böyle uğraşlara gerek yok. İsteyen İnternet aracılığı ile istediği şeyi aradığında ulaşabiliyor. Görüntülerine, Fotoğraflarına kolaylıkla erişim sağlayabiliyorlar. Fotoğraflar artık tek tuşla çekilebiliyor. Eskiden saatler belki günler süren işleri saliseler içinde yapabiliyorlar. Günün geri kalan zamanlarında diğer işlerini halledebiliyorlar. 80′ li yıllarda bile insanlar fotoğraf çektire biliyorlardı. Yalnız o zamanın teknolojisi ile şu an ki teknoloji arasında çok büyük bir fark var. Aradan 40 yıl geçmesine rağmen teknoloji konusunda çok büyük bir ilerleme kaydettik ve ilerlemeye de devam ediyoruz. Fotoğrafçılık sektörü artık insanların sadece bazı resmi işlemleri için gereken vesikalık fotoğraflarda bazen de nişan, düğün, sünnet ve benzeri gibi özel günlerinde aktif faaliyet göstermektedir. Ankara Düğün Fotoğrafçısı ailesi olarak sizlere hizmet vermeye devam etmekten onur duyarız.

Galerimize buradan göz atabilirsiniz.