Manzara Fotoğrafları

Manzara Fotoğrafları çekmek tahmin edildiği kadar kolay bir iş değildir. Eline fotoğraf makinesini alıp da ben manzara fotoğrafçısı olacağım demek hiç çalışmadan üniversite sınavına girmek kadar zordur. Çekersiniz ancak sonuç alamazsınız. Manzara fotoğrafı çekmek ve doğayı fotoğraflamak genellikle ve belki de içgüdüsel olarak yöneldiğimiz ilk alanlardan birisi olmuştur. Fotoğrafa yeni başlayanların en sık sorduğu sorulardan birisi olan manzara fotoğrafı nasıl çekilir için bu yazıda cevaplar sunmaya çalışacağız. Amatör veya profesyonel fark etmez, muhtemelen en çok çekilen fotoğraflar doğa ve manzara fotoğraflarıdır. Sebebi ise malum, doğanın sunduğu eşsiz güzelliklerle insanı cezbeder ve o anı ölümsüzleştirmek için deklanşöre basar. Manzara fotoğraf çekmek aslında çok basit gibi gözükse de, fotoğrafçılığın en zor alanlarından birisidir. Çünkü gözümüzle gördüğümüz o muhteşem doğa manzarası gerçektir ve o mükemmel görüntüyü fotoğraf karesine aktarmak için fotografik bilgi, o anın sunduğu ışık ve kullanılan ekipman önem taşımaktadır.

Manzara fotoğrafı çekmek için ideal saatler nelerdir?

Doğa ve manzara fotoğrafları için en önemli unsur ışıktır. Bu yüzden doğru zamanda ışığı yakalamak gerekir. Aslında çok da zor olmayan bu durum için basit bir şekilde çekim yaptığınız mevsime göre güneşin doğuş ve batış saatlerini takip etmeniz yeterli olacaktır. Bazı manzara fotoğraflarını çekmek saatlerinizi, günlerinizi hatta hatalarınızı alabilir. Bu iş için saatleri bilmenizin yanı sıra ekipmanınızın da sağlam ve kaliteli ,elverişli olması gerekmektedir.

Galerimize buradan ulaşabilirsiniz

En Güzel Manzara Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Doğru zamanda çekin

Manzara fotoğrafında en önemli unsur ışıktır. Bu nedenle de doğru zamanda ışığın yakalanmış olması son derece önemlidir.

Düşük ISO Kullanın

ISO değerinin artışıyla birlikte sensöre gönderilen voltajın arttığını ve bunun sonucunda fotoğrafta gürültü (noise) oluştuğunu ISO Nedir ve Fotoğrafı Nasıl Etkiler yazımızda anlatmıştık. Bu nedenle çektiğiniz manzara fotoğraflarında mutlaka ISO 100 veya ISO 200 kullanın, pozlama için ışık yetersiz ise mutlaka tripod kullanarak çekim yapmaya çalışın.

Doğru Odak Noktası

Manzara fotoğrafı çekerken Nikon’un en iyi çalışan ölçüm modlarından biri olan Matriks Ölçüm Modunu (Matrix Metering) kullanmalısınız.

Tripod Kullanın

Güneş batarken ve doğarken ışık yetersiz olduğundan yeterli estantene hızını elde etmek için mutlaka tripod kullanmak veya makinemizi sabitlemek zorundayız. Bu kaçınılmaz.

Doğru Lens Kullanın

Güzel manzara çekimi için en önemli unsurlardan biriside doğru lens kullanmaktır. Nikon’un genel kullanım için bizlere sunduğu kit lensleri manzara çekimleri için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Filtre Kullanmak

Manzara fotoğrafçılığı için olmazsa olmaz ekipmanlar filtreler’dir. Kara ve gökyüzü arasındaki pozlama farkını dengelemek ve daha doygun renkler elde etmek için filtre kullanmamız gerekecektir.

Daha fazla bilgiyi Ankara Düğün Fotoğrafçısı olarak bizden alabilirsiniz.