Hayvan Resimleri

Hayvan Resimleri, günümüzde oldukça ilgi çeken kedi, köpek ve benzeri hayvan resimleri gibi doğada zor şartlarda çekilen hayvan resimleri de vardır. Bu resimlerin çekimi oldukça zordur. Herkes ender bulunan hayvanlarını resmetmek ister. Bunun için Afrika da ve daha doğal ortamın çok bulunduğu tehlikeli ortamlarda konaklayarak çekimler yapılır.Tam bir doğa fotoğrafçısı olmak için dikkat edilmesi gereken belli püf noktalar vardır. Bunlardan en önemli olanları sabır, giyilecek kıyafet ve kullanılacak ekipmanlar’dır. Ekipmanlar da oldukça dikkatli olamak gerekir. Gerekli hazırlıkları yapıp beklediğinizde uygun zamanı yakaladığınızda saniyeler içerisinde o fotoğrafı çekmek gerekir. En ufak bir aksilik tüm hazırlıklarınızı boşa çıkarabilir. En başa dönmeye mecbur kalabilirsiniz. Zamanını beklemeniz gerekir. Sabır bu işin temellerindendir. Sabırlı olmak gerekir, çünkü bazen bir gün, bazen bir dakika, bazen bir hafta beklemek gerekir. Ve bu süre içerisinde her zaman tam teşkilatlı ve hazır olmalısınız.

Galerimize buradan göz atabilirsiniz.

Resmi Çekmek

Resmi çekmek için her zaman hazırlıklı ve tam teşkilat ekipmanlarınızla beklemeniz gerekmektedir. İlk kuralımız sabırdı. İkincisi kıyafettir. Rengarenk bir kıyafet giydiğinizde doğada olmaz. Çünkü hayvanlar onu görüyor ve en ufak harekette korkup kaçıyorlar. O yüzden kahverengi, yeşil rengi kıyafetler giymek gerekir. Mümkünse ses yapmayan kıyafetler giyilmelidir. Doğada kolaylıkla görünemeyen, kamufle olabilen kıyafetler giyilmelidir. Üçüncüsü ekipmanlar’dır. Küçük bir kuş çekmek istendiğinde 500 mm, mümkünse 1000 mm tele objektifler gerekir. Bunlar hem kaliteli hem seri çekim yapılabilen ekipmanlar olmalıdır. Bu özelliklerin dışında doğada hayatta kalmayı konusunda biraz bilgiye sahip olmanız gerekir. Zorlu şartlarda dayanabilmeniz gerekir. Bazen haftalarca doğada konaklamanız gerekebilir. Bu durumlara hazırlıklı olmalısınız. Yemek bulma konusunda konaklanacak alanda doğada konaklayabilecek kıvamda olmanız gerekir. Dahası çok fazla sessiz olmalı ve kendinizi kamufle etmeniz gerekir.

Doğa Fotoğrafları

Doğa Fotoğrafları, doğa fotoğrafçılığının en güzel kareleri ulaşılması zor mecralarda yakalansa da, amatörler için pek çok park, milli göl ve vadiler vardır. İhtiyacınız olan fotoğraf bilgisinin yanı sıra biraz da doğa bilgisidir. Bunun için doğanın ve içinde yaşayan hayvanların incelendiği araştırma kitaplarını okumak ya da belgeselleri izlemek yardımcı olacaktır. Bu tür nesneler yada manzaralar fotoğraflanmak istendiğinde daha kolay karar verilebilir.