Fotoğraflar

Bebek Resimleri

Fotoğraflar, anılarımızı saklamanın en etkili yollarından birisidir. Düğün, nikah, nişan, evlilik teklifi, hamilelik, doğum, aile resimleri gibi fotoğraflara baktıkça güzel anılarımızı tazeleyecek önemli bir biriktirme yöntemidir. Zaman zaman cep telefonlarımızda bile galerimize girer iç çekerek fotoğraflarımıza bakar o anı hatırlar duygulanırız,hüzünlenir veya seviniriz. Her yerde, her zaman fotoğraf çekebiliyoruz artık. Telefonların özellikleri sayılırken ne kadar iyi fotoğraf çektiği de reklam metni içinde yer alıyor. Peki bu durum profesyonel fotoğrafçılığı öldürdü mü? Baştan hayır. Böyle bir soru bile abes duruyor. Gündelik çekimler her anımızı kaydetmemizi sağlıyor. Yarına kalıyor mu, ondan da şüpheliyim. Peki fotoğrafın tarihi, öyküsü sizi ilgilendirmiyor mu? Görselliğin egemen olduğu çağımızda, eğer fotoğraf meraklısıysanız çektiğiniz fotoğrafın daha iyi, daha güzel olması için bazı bilgilere ihtiyacınız var.

Galerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Fotoğrafın Hikayesi

Deneysel Dönem 1826-1855, Ticari Fotoğraf ve Sanat Fotoğrafı 1856-1899, Fotoğraf ve Modern 1900-1945, Savaş Sonrası Döneminden Hoşgörülü Topluma 1946-1976, Post Moderniz m’den Küreselleşmeye 1977-Günümüz…
Fotoğrafı oluşturan toplumsal ve teknik unsurlar, görsel tarih için en güvenilir malzeme olmasını mümkün kılmıştır. Bu metinleri sözlük sayfaları izliyor. Bir amatör fotoğrafçı, yaptıklarının ya da yapmak istediklerinin niteliği konusunda bu sözlükten fazlasıyla yararlanacaktır. Daha önce bu diziden çıkan kitapların standart bir sayfa düzeni var.
Bilgiyi çeşitli kutular içinde, bölüm başlıkları altında sunduklarından, silme metnin zor okunurluğunu aşmış oluyorlar. Yukarıda yazdığım bölüm başlıklarının her birinde önemli bir fotoğrafçının bir fotoğrafı ve sanatçı hakkında bilgi veriliyor. Teorik bilgi örneklerle destekleniyor. Sanatçı profili de sanatçıyı tanıtıyor. Bazı ana başlıklar, benim gibi fotoğrafın dışında birinin bile ilgisini çekiyor.“Doğrusu fotoğrafın tüm öyküsü, 1830’lardaki birkaç fotoğraf denemesinden başlayıp bugün sayısı yılda neredeyse otuz milyarı bulan her bir fotoğraf karesini ve onların yarattığı tartışmaları kapsamalı. Fakat bu imkansız. Seçim yapmak şart. Aslında fotoğrafın öyküsünü oluşturmak fotoğraf çekmekten farklı sayılmaz… Bir bakıma fotoğrafı dokuz canlı bir kediye benzetebiliriz. Pek çok kez ölüp ölüp dirilmiştir; her dirilişin de dolambaçlı bir öyküsü vardır.”

Böyle anılarınızın taze kalabilmesi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ankara Düğün Fotoğrafçısı ailesi olarak sizlerin yanında olmaktan onur duyarız.