Fotoğraf

Fotoğraf, doğada var olan maddi varlık ve şekilleri yani görüntüleri; fotoğraf makinesi, ışık, optik, elektronik ve kimyasal maddeler  kullanarak ışığa duyarlı cam, kağıt veyahut bir yüzey üzerine saptama yöntemidir. Özetle ışıkla çizmektir fotoğraf.  Kelime anlamı ise; Yunanca Photos ‘ışık’ ve Graphos ‘çizmek’ sözcüklerinin birleşmesinden oluşan İngilizce ‘Photography’ sözcüğünün karşılığıdır. Aslında bu tarz görsellere yansıma veya kopyalama da diyebiliriz. Canlı fotoğraflarında bir an ki duruşunuzun şeklinizin kopyasını almak denebilir. Yada aynı şekilde bir yerde aynadaki yansımanız gibi ancak kaybolmayan elle tutulabilir bir görseldir denilebilir. Günümüzde foto olarak kısaltılabilmektedir.

Teknoloji ile Gelişen Dijital Makineleri

Fotoğraf makinesinin görevi görüntü oluşturmaktır.Teknoloji İle Gelişen Dijital Makineler arasında fotoğraf makinesi de yer almaktadır.  Fotografların  bulunuşuyla ilgili olarak iki temel tarihsel gelişme vardır. Birincisi, yüzey üzerinde hayali görüntünün oluşturulması. İkincisi ise yüzey üzerinde gerçek görüntünün elde edilmesidir. İnsanoğlu tarihin ilk günlerinden beri yüzey üzerinde çeşitli görüntüler görmüştür. Gördükleri bu görüntüleri mağara duvarlarına, taşlara, parşömenlere, kağıda çizerek aktarmaya çalışmışlardır. Fotoğrafın aslında bu ihtiyacın bir karşılığı sonucu ortaya çıktığı doğrudur. Foto, çizmek zahmetinin ortadan kaldırılması çizimin sadece zevke mahsus olması için insanları zahmetten kurtarmıştır. Günümüzdeki yaşananları geleceğe aktarabilmenin en anlaşılabilir yöntemlerinden biridir .

Doğadaki yansımalar ve gölgeler yüzey üzerinde ortaya çıkan bir tür resimdir. Bunlar yüzey üzerinde kalıcı değildir, geçicidir yani hayalidir,zamanla deforme olarak silinebilir. Gözle görülür, ancak elle tutulamaz bu yönüyle gerçek değillerdir. Yansımaların ve gölgelerin ortaya çıkabilmesi için üç temel öge gerekir: Nesne, yüzey ve belirleyici olarak ışık. Bu üç öğe bir araya gelince yansımalar ve gölgeler oluşur. Foto bu yansımaların gölgelerin fotoğraf makinesi yardımıyla kalıcı hale getirilmesiyle oluşur.

Galerimize buradan göz atabilirsiniz.

 

Günümüzde Fotoğraf

Günümüzde Fotoğraf, o kadar ileri bir seviyeye geldi ki artık insanlar her halini net bir şekilde olduğu gibi dijital makineler aracılığı ileaktarabiliyor istediği ortamlarda kullanabiliyor. Hatta saatlerce video kaydı da alabiliyor. Böyle bir teknoloji ile yarışmak kolay değildir. Bu nedenle fotoğrafçılar arasında da rekabet oldukça yüksektir. İnsanlar anılarını kaydetmek için kendi telefonlarıyla veya makineleriyle çekim yapabilmekteler. Ancak düğünleri, nişanları için profesyonel fotoğrafçılara başvurmak zorundalar’dır. En iyi ve en kaliteli hizmeti size sunmak için buradayız. Ankara Düğün Fotoğrafçısı ailesi olarak hizmetinizdeyiz.