Fotoğraf Uygulamaları

 

Fotoğraf Uygulamaları dediğimiz zaman hem fotoğraf çekmek için kullandığınız uygulamalar hem de fotoğraf düzenlediğiniz uygulamalar bu başlık altında yer almaktadır.Fotoğraf düzenleme için en basit ifade ile çektiğimiz fotoğrafların makine üzerinde ya da sonrasında üzerinde oynanması ve istenilen şekilde düzenlenmesidir. Bu düzenleme işlemi kimi zaman ince ayar ve basit tonlamalar, kimi zaman ise daha fazla uğraş gerektirir. Hatta bu basit düzeltmeleri tek bir tuşla yapabilen otomatik tonlama, “kendimi şanslı hissediyorum” gibi butonlar sizin yerinize oynamalar, düzeltmeler yapabilir veya ışık ve renk ayarlamalarıyla size bir sonuç verebilirler. Ek olarak çektiğiniz fotoğraf için aklınızda kalan görüntüye ulaşmak için çeşitli efektlerle, rötuşlarla, kırpma ve döndürme işlemleriyle denemeler yapılır ve istenilen fotoğrafa makineden çıktıktan sonra da kolayca ulaşabilirsiniz.

Genel Fotoğraf Düzenleme

Bir fotoğrafı düzenlemek istediğinizde ilk akla gelen temel işlemleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz. Bunların arasında yüzdeki siyah noktaları, kırmızı gözü düzeltme ve lekeler için rötuş, parlaklığı, karşıtlığı, vurgulamaları ve gölgeleri değiştirme gibi ışık ayarları, sıcaklığı, renk tonunu ve doygunluğu değiştirme gibi renk ayarlamalarını sayabiliriz.Bu alanda yer alan fotoğraf düzenleme araçlarını saymamız gerekirse, Filter Strength, Adjust, Brightness, Contrast, Warmth, Saturation, Highlights, Shadows, Vignette ve Sharpen. Mobil fotoğraf düzenleme uygulamaları arasında ilk etapta pixlr-o-matic, hipstamatic, instagram’ı saysak bile muhtemelen en popüler fotoğraf işleme olarak Snapseed‘i gösterebiliriz.

PC Fotoğraf Düzenleme Programları

Bilgisayarınızda fotoğraf düzenlemek için çeşitli programları kullanabilirsiniz. Bunlardan bazıları ücretsiz fotoğraf düzenleme programları, bazıları ise ücretli olarak karşımıza çıkmaktadır. Günlük kullanım ve bilgisayarınızda fotoğraf düzenleme işlemleri için ücretsiz olanlardan Irfanview, Paint.Net ve GIMP ilk göze çarpan programlardır. Buna ek olarak Adobe’un ücretli olarak sunduğu Photoshop ve birçok dijital filtre ile beraber gelen kataloglama programı Lightroom da bu alanda mutlaka saymamız gereken programlardır.

Mobil Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları

Fotoğraf düzenleme araçlarının muhtemelen en yaygın olduğu alan, akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazlar için geliştirilen uygulamalardır. Instagram gibi anında fotoğraf düzenleme araçları sunan uygulamalar, ilgili aygıtlarla fotoğraf çekildikten sonra kullanıcının detayları çok sorgulamadan çeşitli filtre ve efektler yardımıyla istediği fotoğrafa kolayca ulaşmasını sağlar.

 

Hepsine ve daha fazla bilgiye Ankara Düğün Fotoğrafçısı olarak bizden ulaşabilir ve Galerimize de buradan ulaşabilirsiniz.