Fotoğraf Düzenleyici

Fotoğraf Düzenleyici programlar kullanmak istiyorsanız bu yazımız tam size göre. Bu makalemizde fotoğraf düzenlemenin incelikleri ve kullanılan programlar hakkında bilgi alabilirsiniz. Fotoğrafçılıkta çok çeşitli amaçlarla görüntü işleme fotoğraf düzenleme programları kullanılmaktadır. Fotoğraf düzenleme programları piksel tabanlı olarak çalışırlar. Görüntüyü meydana getiren en küçük birimlere piksel denir. Var olan görüntüler üzerinde fotoğraf düzenleme yapmak için gerekli olan bu yazılımlar her fotoğrafçının kullandığı yazılımlardır. Fotoğraf Düzenleme Programları  fotoğraflar düzenlenebilir yıpranmış fotoğraflar  tekrar elden geçirilebilir istediğiniz bir obje üzerinde renk değişikliği yapabilir genci yaşlı yaşlıyı gençleştirebilir siniz. Bunun yanı sıra güzelleştirmek istediğiniz resimleri efektlerle ve photoshop yöntemi ile güzelleştirebilirsiniz. Bu kadar geniş bir kullanım alanı bulunan fotoğraf düzenleme programlarının fotoğrafçılıkta faydaları çok büyüktür.

Temel Fotoğraf Düzenleme

Bir fotoğrafı düzenlemek istediğinizde ilk akla gelen temel işlemleri şöyle sıralayabiliriz. Bunların arasında kırmızı gözü düzeltme ve lekeler için rötuş, parlaklığı, karşıtlığı, vurgulamaları ve gölgeleri değiştirme gibi ışık ayarları, sıcaklığı, renk tonunu ve doygunluğu değiştirme gibi renk ayarlamalarını sayabiliriz. Ayrıca vignetting (vinyet) ile köşeleri karartma veya aydınlatma, fotoğrafı kırpma veya döndürme, fotoğrafın boyutunu ayarlama ve yeniden boyutlandırma (resize) gibi ayarları yapabilir. En çok kullanılan fotoğraf düzenleme programlarından biri Adobe Photoshop programıdır. Adobe Photoshop Lightroom efektif programlar düzenleme dijital fotoğraf vitrinleme  fotoğrafları sıralama ve iyileştirme işlemlerini yapmanıza yardımcı olur. Fotoğraflar üzerinde değişiklikler Adobe Photoshop  Lightroom ile yüksek kalitede çıktı alabilirsiniz.

Resim Büyütürken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Resimler/fotoğraflar büyütülürken karşılaşılan en büyük sorun netlik sorunudur. Büyütülen dijital fotoğrafların netliği azalır renkleri solar ve kontrast yok olur.  Büyütme veya küçültme işlemini piksellerle oynamadan gerçekleştirmek gerekir. Bu sorunu çözmek içi interpolasyon yöntemi kullanılır.

Mobil Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları

Fotoğraf düzenleme araçlarının muhtemelen en yaygın olduğu alan, akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazlar için geliştirilen uygulamalardır. Instagram gibi anında fotoğraf düzenleme araçları sunan uygulamalar, ilgili aygıtlarla fotoğraf çekildikten sonra kullanıcının detayları çok sorgulamadan çeşitli filtre ve efektler yardımıyla istediği fotoğrafa kolayca ulaşmasını sağlar.

Hepsine ve daha fazla bilgiye Ankara Düğün Fotoğrafçısı olarak bizden ulaşabilir ve Galerimize de buradan ulaşabilirsiniz.