Arka Plan Resmi

Arka Plan Resmi

Arka Plan Resmi, En güzel arka plan resimleri doğa fotoğrafları ve manipülasyon yapılmış fotoğraflardan elde edilir. Walpaper ismi de verilir bu resimlere. Telefonunuzun, bilgisayarın ve benzeri şeylerin arka planına bu resimler koyulabilir. Ve bakmaktan keyif alacağınız kendinize hayat felsefesi edinebileceğiniz resimler olabilir. Bu resimleri beğenmeniz çok normal çünkü çok uzun uğraşlar sonucunda elde edilir bu resimler. Bu resimler doğada çekilmiş resimler olabilir ya da manipülasyon yani photoshop yapılan fotoğraflar olabilir. Manipülasyon dediğimiz olay çekilen bir resmin photoshop yapılarak eski halinden eser kalmaması belli bir şey dışında her şeyin ilk fotoğraftan farklı olmasıdır.

Manipülasyon

Manipülasyon, İnsanları kendi bilgileri dışında veya istemedikleri halde etkileme veya yönlendirme işlemine denilmektedir. Manipülasyon çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.Bu alanlardan birisi de fotoğrafçılık’tır. Buna foto manipülasyon ya da dijital manipülasyon da denir. Genellikle fotoğraf için kullanılan bu terim çeşitli fotoğraf işleme yazılımlarıyla mevcut bir fotoğrafın; fotoğraf  yada fotoğraf parçalarının farklı efektlerde kullanılarak birleştirilmesiyle olduğundan çok farklı, gerçek üstü bir dijital fotoğrafa dönüştürülmesidir. Bir fotoğraf üzerinde sadece ışık,kontrast,kırpma,renk ayarlarıyla oynamak manipülasyon olarak kabul edilmez. Tümüyle işlem yapılan fotoğrafın ilk haliyle son hali arasında çok büyük farklılıklar söz konusudur.

Günümüzde teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte gerek profesyonel anlamda gerekse cep telefonumuzdaki yazılımlarla bile fotoğraflarda dijital manipülasyon bir başka adıyla fotomontaj yapmamız mümkün. Fotoğraf tutkunları pek sevmez aslında fotoğraf üzerinde çok oynanmasına. Kimileri de pek sever ve fotoğrafı apayrı bir boyuta taşır. Üzerinden manipülasyon yapılmış bir fotoğrafın ilk halini görseniz bu fotoğraf bu mudur diyeceğiniz kadar oynama yapılıyor çünkü. Kimileri sevse de kimileri sevmese de geçmişte olduğu gibi günümüzde ve gelecekte de dijital manipülasyon var olacaktır.

Photoshop nedir?

Photoshop grafiklerinizi ve fotoğraflarınızı ” şekillendirebileceğiniz ” bir resim editörüdür. Dijital ortamdaki herhangi bir sabit görüntüyle ilgili renk ayarlarını yapabileceğiniz dünyanın en popüler programıdır. Elinizdeki fotografik metayla ilgili satürasyon, kontrast, ışık gibi görüntüdeki renklerin tüm özellikleri ile ilgilenebilmenizi sağlamaktadır. Bu üstün özellikleri sayesinde bu alanda bir standart olmuştur. Basım yayın organları başta olmak üzere renk ve resimlerle uğraşan her alandaki kuruluş için Photoshop alanında tek ve değişilmez programlardan birisidir.

Ankara Düğün Fotoğrafçısı galerimize buradan ulaşabilirsiniz.